Najważniejsze cechy dobrze wykonanej strony internetowej

Co wyróżnia naprawdę dobrze wyglądającą i działającą stronę, profesjonalnie wykonaną? Jakie cechy dobrej strony są kluczowe?

wyświetlenia: 330
czas czytania: 3 min


Co wyróżnia naprawdę dobrze wyglądającą i działającą stronę, profesjonalnie wykonaną? Jakie cechy dobrej strony są kluczowe?

Responsywność i tworzenie w stylu mobile first.

Bardzo ważną cechą wyróżniającą dobre strony internetowe jest responsywność. Strony responsywne dostosowują wygląd w zależności od urządzenia na którym są wyświetlane. Wielkość elementów, czcionek, marginesów, układ graficzny i funkcje ustawiają się w najlepszy dla użytkownika sposób w zależności od wielkości ekranu. Programowanie mobile first to sposób tworzenia strony pozwalający na jak najlepsze rozmieszczenie graficzne treści strony na urządzeniach mobilnych. Responsywność w połączeniu z mobile first to podstawa profesjonalnej strony internetowej. Do tworzenia responsywnych stron wykorzystuję framework Bootstrap, to jedno z najlepszych rozwiązań tego typu.

Minimalistyczny i spójny styl graficzny.

Moim zdaniem strona powinna być minimalistycznie wykonana, a wszystkie elementy powinny być w tym samym stylu graficznym. Każda strona internetowa przede wszystkim ma prezentować treść. Minimalizm powoduje, że użytkownik lepiej koncentruje się na treści, i nic nie rozprasza jego uwagi. Jednocześnie osoba oglądająca minimalistycznie wykonaną stronę ma wrażenie, że wszystko jest na prawdę dopracowane i spójne. Jak wykorzystuję minimalizm na stronach? Unikam zbędnych elementów graficznych, takich jak obramowania, kolorowe bloki, czy niepotrzebne sidebary.

Dopracowanie wszystkich szczegółów graficznych.

Szczegóły bardzo mocno wpływają na estetykę i ogólne wrażenie jakie strona robi na oglądającym. Wszystkie elementy powinny być maksymalnie dopracowane, nawet drobne niedociągnięcia, które nie utrudniają korzystania ze strony, wpływają negatywnie na całościowy styl. Dopracowanie szczegółów to jeden z wyznaczników dobrej strony. Osoby odwiedzające niedopracowane strony, mogą mieć wrażenie, że czegoś na stronach brakuje. Pracując nad szczegółami bardzo mocno zwracam uwagę na marginesy, odstępy, układ treści na różnych urządzeniach, wielkości elementów. Zawsze patrzę czy wszystko na stronie do siebie pasuje.

Każdy element strony ma ważny cel lub rolę.

Na stronie internetowej wszystko powinno mieć swój cel i rolę. Elementy strony powinny być zaprojektowane tak, żeby przede wszystkim dobrze spełniały swoje zadanie, a dopiero potem jak najlepiej wyglądały. Warto pomyśleć o usunięciu tych części strony, które nie pełnią naprawdę ważnej roli, takie bloki tylko niepotrzebnie rozpraszają użytkownika. Projektując stronę zawsze myślę jakie są jej najważniejsze cele. Wszytko na stronie przygotowuję do pełnienia konkretnego zadania, nie dodaję zbędnych elementów.

Odpowiednio graficznie wyróżnione wezwania do akcji.

Dobrze wyróżnione elementy, które wzywają do akcji, to podstawa. Strona powinna kierować użytkownika na to co najważniejsze. Projektując na stronach wezwania od akcji, czyli CTA – call to action, często wyróżniam je kolorystyką, lub umieszczeniem w całej strukturze graficznej. Na przykład na stronach o stonowanej kolorystyce stosuję niebieskie przyciski. Ważne, żeby nie przesadzić wyróżniając pewne elementy i nie spowodować, że odbiorca będzie przytłoczony. Moim zdanie najlepiej zachować balans.

Intuicyjna nawigacja i struktura strony.

Intuicyjność, to znaczy takie tworzenie strony, że użytkownik wie jak się po niej poruszać. Dobrym sposobem jest upraszczanie struktury strony i stosowanie wygodnych dla użytkownika przycisków i nawigacji. Na przykład na moich stronach nawigacja znajduje się zawsze na górze ekranu, niezależnie od tego, ile strona została przewinięta. Dodatkowo menu na mniejszych ekranach rozwija się po kliknięciu ikony. Warto, też pomyśleć nad uproszczeniem struktury i zmniejszeniem liczby podstron, Zawsze staram się najważniejsze informacje umieszczać na stronie głównej, zamiast tworzenia kolejnych podstron. To wszystko ułatwia oglądającemu poruszanie się po stronie.

Treść, która zawiera tylko to co na prawdę interesuję użytkownika.

Tworząc treść na stronę zawsze trzeba brać pod uwagę przede wszystkim użytkownika. Warto zastanowić się czy to co dodajemy, będzie dla odwiedzającego interesujące. Przygotowując treść zawsze staram się umieszczać same konkrety. Bardzo pomaga w tym struktura graficzna moich stron, która zawsze optymalizowana jest pod kątem jak najlepszego ułożenia graficznego konkretnych informacji. Polecam stosować na stronach bloki z ikonami i tekstem, albo z grafikami i tekstem.

Dobrze dobrane zestawienie czcionek i kolorystyki.

Kolory i czcionki to bardzo duża część strony. Warto wybierać proste czcionki, które pasują do ogólnej tematyki i stylu strony. Ja bardzo często wybieram czcionkę Lato polskiego projektanta Łukasza Dziedzica. Dobierając kolory dobrze robić to parami kolorystycznymi, ważne jest ocenienie czy dane kolory dobrze do siebie pasują. Najczęściej polecam wykorzystywanie szarości i jasnych pastelowych kolorów.

Łatwa możliwość kontaktu z twórcą.

Nie można zapomnieć o umieszczeniu na stronie dobrej możliwości kontaktu. Formularze i przyciski mailowe powinny być dobrze widoczne. Warto też dodać przyciski portalów społecznościowych. Ciekawym rozwiązaniem, które stosuję jest chat messenger na stronie.

Pamiętaj przede wszystkim o użytkownikach strony!

Pamiętaj, że strona ma swój cel i tworzysz ją nie dla siebie tylko dla ludzi którzy ją odwiedzają. Przemyśl moje rady i stosuj przy tworzeniu stron

Piotr Wnuczek

Następny wpis: